Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przedstawiła zarzuty popełnienia przestępstw 4 członkom grupy przestępczej, która w związku z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, spowodowała straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków w wysokości ponad 5 mln złotych.

Funkcjonariusze śląskiej KAS ustalili, że z terenu hal magazynowych, znajdujących się w powiecie kłobuckim, prowadzona była dystrybucja nielegalnych wyrobów tytoniowych. Na miejscu mundurowi Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach stwierdzili, że działała tam nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku funkcjonariusze zatrzymali trzech mieszkańców województwa pomorskiego.

W wyniku przeszukania hali magazynowej i samochodów funkcjonariusze KAS ujawnili blisko 180 worków z tytoniem do palenia i odpadem tytoniowym oraz 23 kartony z suszem tytoniowym. Funkcjonariusze zabezpieczyli także profesjonalną linię produkcyjną do suszenia i cięcia tytoniu, wagi, wózki oraz pojemniki wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych. Do sprawy zabezpieczono również dwa samochody ciężarowe i jeden osobowy.

Tego samego dnia, w wyniku kolejnych ustaleń w tej sprawie, funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli blisko 200 kg tytoniu do palenia o wartości około 140 tys. złotych i ponad 4,5 tys. litrów alkoholu o wartości przekraczającej 363 tys. złotych. Nielegalne wyroby zostały ujawnione w samochodzie osobowym oraz hali magazynowej na terenie Bytomia. Właścicielem nielegalnych wyrobów okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego. W wyniku przeszukania hali magazynowej mundurowi śląskiej KAS dodatkowo ujawnili i zabezpieczyli ponad 2,2 tys. sztuk butelek z etykietą nazwy alkoholu znanej marki, 50 tys. szt. nakrętek oraz tysiące sztuk złożonych opakowań paczek papierosów, taśmociąg do linii produkcyjnej, urządzenia do nabijania do gilz papierowych oraz nalewak do rozlewu alkoholu.

W sumie wartość zabezpieczonych w śledztwie nielegalnych wyrobów tytoniowych i alkoholu wyniosła około 2,8 mln zł. Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę blisko 5,6 mln zł.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz zarzuty z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Na wniosek prowadzącego śledztwo prokuratora, sąd zastosował wobec 3 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec czwartego zatrzymanego prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 10.000 zł, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

Zarzucane podejrzanym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że nielegalne wyroby tytoniowe i alkohol bez polskich znaków akcyzy miały trafić na targowiska na terenie Śląska.

(komunikat KAS)

Rzecznik Prasowy
prokurator Tomasz Ozimek